Üdv a Varázsműhelyben!
Ez a rovat neked szól, ha szeretnéd próbára tenni a kézügyességed – még akkor is, ha azt hiszed, nincs olyanod. Amikor lehet, igyekszem majd több alternatívát felvonultatni, hogy kiválaszthasd a neked leginkább tetsző verziót, vagy hogy az alapján tudj dönteni, mi is lapul otthon a készleteidben. Persze általában így is lesz majd egy-két dolog, amit érdemes lehet beszerezni.
Ezúttal a házi kristálygömbkészítéssel ismerkedünk meg. Négyféle módszert veszünk végig, amiknek elkészítése meglehetősen gyors, még a leghosszadalmasabb verzió is maximum 1-2 órát igényel a száradási idők miatt. Ha megtetszik valamelyik verzió, és te magad is elkészíted, küldj róla egy képet a szerkesztőségünkbe (bagoly@lumenews.hu), mi pedig 10 ponttal jutalmazunk a cikkben leírtak kipróbálásáért.
Beküldésnél a tárgyba az alábbit add meg: LumeNews/Varázsműhely/4. tanév/1. szám/Diák neve/Diák háza
Alapanyagok listája
Először is minden verzióhoz szükséged lesz egy alapra, például:
- Hógömb alap (hobby boltokban, hasonló helyeken kapható; például: műanyag gömb talppal)
- Csinosabb befőttesüveg (otthonról, vagy akár például az Üvegboltból)
- Műanyag gömb – nem alkalmas a folyadékos verziókhoz! (hobby boltokban kapható, például Rayher, egyéb üzletek)
Ezeken felül a választott verziótól függően szükség lehet még íróeszközre, egy tányérra (vagy más kerek formára), kartonra, mérőszalagra/vonalzóra, ragasztópisztolyra, keverőeszközre (hurkapálca/saslikpálca/fogpiszkáló), ollóra, akrilfestékre, levegőre száradó gyurmára.
Kristálygömb #1
Ehhez a változathoz csak némi maradék anyagra, esetleg selyempapírra lesz szükség, plusz egy ledmécsesre/kicsi ledfüzérre. Személy szerint a különböző organza anyagokat ajánlom ehhez, mert szépen vezetik a fényt, és kellően laza szövésűek. Nem kell belőle sok, hisz maga a gömb sem túl nagy. Egy hobby boltos műanyag gömböt vettem alapul, aminek mindkét felén van egy-egy kis akasztós rész. Ha valahova fel szeretnéd függeszteni a gömböt, akkor ezt mindenképp hagyd rajta, ellenkező esetben óvatosan letörheted ezeket a kis fülecskéket.
Először háromféle anyagot kombináltam, de végül maradtam a kettőnél, mert bár nagyon szép, valahogy túl sűrű szövésűnek találtam a világoskék anyagot. Először egy kis anyagdarabba becsomagoltam a ledfüzér elemtartóját, majd lényegében csak körérendeztem a kék organzát. Próbáltam úgy helyezgetni, hogy mindenhova jusson a ledekből, de sehol se látszódjon ki a drót. Nincs szükségünk túl sok anyagra, mert akkor nem látszik a fény – elég annyi, hogy szépen kitöltse a gömböt. Az egészet jó kicsire összegyúrtam, hogy könnyen köré tudjam csukni a gömböt (gyorsnak kell lenni, mert hamar kirúgja magát az anyag!). Én egy pici, 1 méteres mini ledfüzért raktam bele, amit utólag nem éreztem elég fényesnek. Legközelebb hosszabb verziót választanék, hogy sejtelmesebb legyen a fénye, vagy esetleg egy ledmécsest raknék középre, hogy egyenletesebben szórja a fényt.
A felső két képen az első próbálkozásom van a háromfajta anyaggal. Igazából így is elég szép, főleg a világoskék anyagban futó kis fémszálak miatt, de összességében kicsit tömörnek éreztem ezt a változatot. Ha belülről megcsiszoljuk a gömböt, akkor kevésbé látszik, hogy anyag van benne, és szebb az összhatás.
Kristálygömb #2
Ezt a verziót a roxforti nagyterem felhőmennyezete inspirálta. Miután döntöttünk a nekünk tetsző gömbalap mellett, vegyünk magunk elé némi háztartási vattát, és kicsit szedjük szét a szálakat, hogy kevésbé legyen tömör! Ez azért kell, hogy szebben szórja a fényt, és olyan sejtelmes gomolygást imitáljon, mint a sűrű füst vagy akár egy felhő.
Ezután kezdjük a gömbbe halmozni a szétszedett vattapamacsokat! Miközben pakoljuk őket, rejtsünk közé egy mini ledsort is – itt is egy méterest használtam, de ebben az esetben szebben kivilágítja az egészet, mert kisebb maga a gömb, és a vatta is szebb hatást kölcsönöz az egésznek. Próbáljuk úgy eligazgatni a vattát, hogy a füzér drótja ne nagyon látszódjon! Ha megtöltöttük az egészet, csak tekerjük rá az alját. Igény esetén a talapzat szabadon festhető/díszíthető, esetleg köthetünk/ragaszthatunk köré egy szép, díszes szalagot.
Ha ennél is jobban szétszedjük a vattát, még sejtelmesebb hatás érhető el. De az eredmény így is látványos, és alig pár percünkbe kerül.
Kristálygömb #3
Ezt a verziót ugyanúgy kezdjük, mint az előzőt – a háztartási vattát itt is kicsit szálasítsuk! Rakjunk valamennyit a gömbbe, majd szórjunk rá némi csillámot – én háromfélét használtam, ezüstöt, lilát és kéket.
Folytassuk a vatta + csillám rétegezést, amíg telerakjuk a gömböt! Eközben keverjünk be némi színes vizet (ételfestékkel, tintával, esetleg akrilfestékkel). Nekem piros és kék ételfestékre és egy magenta színű tintára esett a választásom, de a színek úgyis keveredni fognak egymással. Mikor előkészítettünk a kívánt színeket, öntsünk az üvegbe felváltva a három folyadékból, majd rakjunk újra vattát és csillámot, ha szükséges! Ezt addig kell folytatnunk, amíg teljesen megtelik az üveg. Tényleg rakjuk tele, csordulásig, mert akkor lesz szép az eredmény! Különben marad majd egy légbuborékunk a tetején.
Bár felülről nem néz ki túl gusztának a művünk, de ez senkit se rettentsen el! Ha teljesen megtöltöttük a gömböt, csavarjuk rá a tetejét! Az én verziómhoz nem járt lezáró dugó, szóval ragasztópisztollyal körben megerősítettem a peremét, hogy biztosan ne szivárogjon. Amíg a tömítést csináljuk, próbáljuk tetővel felfelé tartani a gömböt, amíg meg nem szárad a ragasztó, hogy véletlenül se adjunk esélyt a szivárgásnak!
A ragasztás maga nem szép, de ezen könnyen segíthetünk. Ha nem akarunk neki külön talapzatot, ragasszunk rá/kössünk köré valami szép anyagot vagy szalagot, esetleg le is festhetjük. Csúnya ragasztás vagy sem, a gömbünk így is elég látványos, mintha egy mini galaxist rejtettünk volna az üvegbe.
Kristálygömb #4
Az utolsó verzió meglehetősen egyszerű, nincs is hozzá sok mindenre szükségünk. Én ehhez egy szebb formájú befőttesüveget kerestem otthon, de ugyanúgy megcsinálható a hógömb alapokkal is. Keverjünk be tetszőleges színűre vizet, én ehhez ismét kék ételfestéket használtam. Ezután keverjünk hozzá a mica és/vagy lüszter porokból! Először inkább kevesebbet rakjatok bele, és ha nem érzitek elég látványosnak, csak akkor menjen bele több! Zöldet és bronzos színűt raktam bele, mert kíváncsi voltam, milyen kombinációt eredményez majd ez a variáns. Az ezüst és arany általában megy minden színhez, főleg az ezüst, szóval ha biztosra akartok menni, akkor azokat ajánlom.
Ha hozzákeverünk egy kevéske növényi glicerint, akkor lassabban kavarog majd a csillám, szebb lesz az eredmény. Én ezt a lépést most kihagytam. Rendes csillámpor is használható mica és lüszter helyett, de az nem fog úgy kavarogni, mint a por verzió, teljesen más hatása lesz, sőt, össze is állhat a vízben.
Miután rendesen elkevertük a vizet, nincs más dolgunk, mint áttölteni a befőttesügbe. Az én üvegem így is nagyon jól zárt, de azért ezt is megerősítettem némi ragasztópisztolyozással a pereme körül. És igazából meg is vagyunk. A varázslat akkor kezdődik, ha felrázzuk az üveget. Egy idő után a csillám leülepszik, és olyan, mintha csak víz lenne az üvegben. De amint felrázzuk, újra beindul a mágikus gépezet. Attól függően, hogy milyen fényviszonyok között nézzük, más és más színeket fogunk látni a kavargó porok miatt. Képeken nehéz visszaadni, milyen varázslatos is valójában a hatás.
Talapzat
Most, hogy legyártottuk a világ összes kristálygömbjét, hogyan tehetnénk őket még menőbbé? Használhatjuk egy fa gyertyatartót is talapzatnak, ha van hasonlónk. Persze azt is érdemes lehet valami szebb színre lefesteni, vagy egy szép színű falazúrral lekezelni. De mi van, ha nincs ilyesmink? Kartonból könnyen és gyorsan készíthetünk sajátot.
A müzlisdoboz kartonja elég jó erre, de én egy leselejtezendő kartondobozt daraboltam szét – ezt viszont nagyon kellett hajlítgatni a ‘szálirány’ miatt, nem lesz olyan szép egyenletes, mint a müzlisdoboz vagy dekorkarton lett volna. Az alábbi videón látszott talapzat nagyon megtetszett, úgyhogy én is ezt próbáltam ki: karton talapzat egyszerűen
Egy tányér segítségével megszerkesztettem az ívet, majd 5-5 centiket mértem ki. A kivágott kartont ragasztópisztollyal a gömb köré rögzítettem. Belülről még kicsit feltöltöttem ragasztóval, hogy jobban tartson, és az aljára is ragasztottam egy lezáró kartonlapot.
Ezután az egész csonkakúp felületét teleraktam ragasztópisztollyal, ahogy a videón is, és ahogy elkezdett száradni, egy hurkapálcával mintákat rajzoltam bele. Több szakaszban csináltam, hogy biztos ne égessem meg magam. Végül az egészet lefestettem feketére. Ha másfajta díszítést szeretnénk, akkor vannak egyéb lehetőségeink is: a talapzat dekorálására használhatunk levegőre száradó gyurmát, ragaszthatunk rá kis drágaköveket, színes üveglencséket, amit csak szeretnénk! Nyugodtan nézzünk körül otthon, hátha valami megihlet!
Miután teljesen megszáradt a fekete akrilfesték, ezüst viaszpasztát vettem elő. Én nagyon szeretem a fémes hatásokhoz, de egyáltalán nem muszáj csak ezért beszerezni. Szárazecseteléssel is elérhető ilyen hatás ezüst/arany egyéb festékkel. Ilyenkor elég csak kevés festéket rakni az ecsetre, sőt, még érdemes is is kicsit lehúzni egy papírtörlőn, hogy alig maradjon bármi a szálakon. Mivel egyszerre kevés festék jut az ecsetre, több szakaszben érdemes dolgozni. Ezzel a módszerrel a mélyen ülő részek sötétek maradnak. Ha arany színt szeretnénk, ott fekete helyett alapozhatunk sötétbarnával is. Ha viaszpasztát használunk, azt kis anyagmaradékkal szoktam rádörgölni a felületre. Ujjal is lehet, csak akkor van rá esély, hogy bemegy a köröm alá és befogja a bőrt.
Hasznos tippek
- Vigyázzatok a ragasztópisztollyal, könnyen égési sérüléseket lehet vele szerezni!
- Használjatok gumikesztyűt! A tinta, az ételfesték jobban be tudja fogja a bőrt.
- Ne a szőnyeg fölött öntsétek a festékes vizeket, hanem a mosdóban!
- Az alkoholos tinta lehet, nehezebben keveredik vízben, akárcsak az akrilfesték is. De ha elég kitartóak vagyunk, jól higítjuk, azokkal is szép eredmények érhetőek el.
- A ragasztópisztoly ragasztóját nem a legegyszerűbb festeni, elképzelhető, hogy két-három réteg alapozás is kell, főleg világosabb színekkel.
- Vigyázzatok a vízszivárgással! Mindenképp többször érdemes tesztelni – mikor azt hittem, már nem folyik sehol a galaxis verzióm, kiderült, hogy egy helyen azért mégis.
A végeredmény
Ezután nincs más dolgunk, mint gyönyörködni az alkotásainkban. Ajándékötletnek is jók lehetnek, ha van olyan ismerősünk, aki szeretné egy hasonlóval feldobni a polcát.